Opinia uczestników

 

Emilia Rychlik


Projekt pt: POLSKO - ROSYJSKA PRZYGODA Z PIŁKĄ wniósł wiele w moje życie. Była to fantastyczna przygoda. Poznałam wiele nowych gier i zabaw związanych z piłką, które z pewnością wykorzystam w Polsce. Obaliłam wszelkie stereotypy związane z Rosją. Moim zdaniem piłka zdecydowanie łączy ludzi, ponieważ sama zauważyłam to po sobie. Rosjanie są przesympatycznymi ludźmi, których warto było poznać. Decyzja o wyjeździe była jedną z najlepszych decyzji jakie podjęłam w życiu. Zobaczyłam wiele ciekawych miejsc i poznałam świetnych ludzi z pozytywną  energią. Czas spędzony w Rosji będę pamiętać do końca życia. Każdemu polecam taką podróż.

 

 

Paulina Śmiłowska


Na początku "Polsko-Rosyjska Wymiana Młodzieży" otworzyła nam drzwi do zamkniętego świata, wypełnionego stereotypami, barierą językową i nienawiścią, która ciążyła od czasów wojennych. Teraz, gdy przygoda dobiegła końca, ten świat wywrócił się do góry nogami. Zrozumieliśmy, że to co było kiedyś, teraz nie ma żadnego znaczenia. To ludzie kreują rzeczywistość i wydaję mi się, że my - uczestnicy projektu jesteśmy idealnym przykładem początku poprawy relacji między tymi dwoma słowiańskimi państwami. Rosja to piękny naród, wypełniony ludźmi, którzy stawiają sobie wygórowane cele i z uporem maniaka dążą do ich zrealizowania. Nauczyli nas, że niemożliwe nie istnieje. Mam nadzieję, że oni również otworzyli się na Polskę i w ich sercach zostało coś ważnego z tej przygody. Motywem naszej integracji była szeroko rozumiana "piłka", ponieważ jak wiadomo nic nie łączy tak mocno jak sport. Jest to trening ciała, ale również duszy. Na zakończenie nie było już żadnych podziałów między nami. Mało tego, bariera językowa przestała istnieć, rozumieliśmy się bez słów.

 

 

Dominika Żywica


Projekt "Polsko-Rosyjska Przygoda z Piłką" dał mi możliwość poznania niesamowicie ciekawej rosyjskiej kultury, a przede wszystkim spotkania wspaniałych osób. Podczas pobytu w Samarze dużym zaskoczeniem okazało się duże podobieństwo rosyjskich zwyczajów kulinarnych do tych praktykowanych w naszym kraju. Język naszych przyjaciół z Rosji tak samo jak nasza mowa należy do grupy języków słowiańskich, z założenia więc uważa się, że są to języki do siebie bardzo podobne. Jednakże okazuje się, że istnieje wiele tak zwanych fałszywych przyjaciół czyli słów brzmiących identycznie, lecz mających zupełnie inne znaczenie.

 

 

Zuzanna Dzikowska


Projekt "Polsko-Rosyjska Wymiana Młodzieży" był zdecydowanie najbardziej rozwojowym momentem mojego życia. Pozwolił mi poznać nową kulturę, oraz złamać wszystkie znane stereotypy związane z państwem rosyjskim. W czasie trwania projektu dostrzegłam wiele podobieństw między Polską, a Rosją. Najlepszym podobieństwem było bardzo podobne poczucie humoru, które pozwoliło zżyć się ze sobą wszystkim uczestnikom. Przedsięwzięcie miało na celu udowodnić czy piłka rzeczywiście łączy ludzi i udało się. Poświadczyły o tym łzy wzruszenia podczas oficjalnego pożegnania. Wszyscy naprawdę bardzo się polubili, a wszelkie gry, zabawy oraz wykorzystanie piłki podczas aktywności na pewno w tym pomogły. Uśmiechy na twarzach towarzyszyły wszystkim przez cały czas. Ogromne podziękowania należą się koordynatorom całego przedsięwzięcia, którzy przy współpracy z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia pozwolili mi na udział w tak niesamowitym projekcie.

 

 

Patryk Martas


Projekt pod nazwą POLSKO-ROSYJSKA WYMIANA MŁODZIEŻY w którym miałem zaszczyt wziąć udział, dał mi wiele możliwości rozwoju, poznałem rosyjską kulturę, zwyczaje i obyczaje. Studenci z Rosji, jak i moi koledzy z Polski, wykazali się ogromną kreatywnością i wiedzą, co przełożyło się na wyśmienite i bardzo urozmaicone ćwiczenia z piłką, które na pewno wykorzystam w przyszłości do pracy z dziećmi. Pomimo bardzo dramatycznej historii między naszymi państwami i stereotypów na temat Rosjan, bardzo się ze sobą zżyliśmy. Te kilkanaście dni pokazały, że z ludzi obcych staliśmy się małą rodziną. Bardzo dziękuję za otrzymaną szansę uczestnictwa w projekcie zrealizowanym dzięki pomocy Centrum Pomocy Polsko Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, który okazał się najlepszym wyjazdem w moim życiu.

 

 

Dawid Szpankiewicz


Nie wiedziałem, ze spotka mnie taka przygoda w życiu..Poznałem świetnych ludzi z Polski i Rosji. Spędziliśmy ze sobą kilkanaście dni razem żyjąc w Bydgoszczy,Moryniu,Samarze. Tak nasze charaktery się pokochały, ze oba pożegnania były bardzo smutne co oznacza, ze nasze narodowości się połączyły. Projekt był zorganizowany w doskonały sposób, połączyła nas piłka. Każdego dnia piłka była z nami i realizowaliśmy harmonogram projektu.My pokazaliśmy jak się żyje w Polsce a oni nam jak w Rosji. Jeśli miałbym kiedyś okazje to powtórzyć to nie wahałbym się nawet chwile, wiec polecam każdemu taka przygodę z piłką.

 

 

Maciej Olech


Udział w projekcie Polsko Rosyjskiej wymiany młodzieży, był dla mnie niesamowitym przeżyciem. Poznałem wiele nowych, bardzo  pozytywnych osób, z którymi połączyła nas mocna więź przyjaźni. Nawzajem poznawaliśmy swoje narodowe tradycje, kulturę i język.  Mieliśmy okazję zobaczyć bardzo dużo interesujących miejsc, w których główną rolę odgrywa piłka. Stadiony, hale sportowe, akademie piłkarskie i inne obiekty. Odwiedziliśmy nawet Rosyjskie przedszkole w którym dzieci przygotowały dla nas zajęcia sportowe z piłką. Wszystko, co spotkało mnie podczas tej przygody, będę chciał opowiedzieć i przekazać swoim znajomym, by zachęcić ich do podróżowania, brania udziału w takich projektach. Cieszę sie, że istnieją takie instytucje jak Centrum Polsko Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, ponieważ dzięki takim instytucjom młodzi ludzie mają szansę na rozwój i poznawanie świata.

 

 

Maciej Brąszkiewicz


Projekt "Polsko-Rosyjska wymiana młodzieży" był dla mnie fantastycznym przeżyciem. Ludzie, których poznałem w trakcie realizacji projektu pokazali  jak bardzo można się zżyć podczas kilku wspólnie spędzonych tygodni. Zarówno strona Polska jak i Rosyjska dołożyła wszelkich starań żeby całość została dopięta na ostatni guzik. Przedsięwzięcie to pozwoliło mi obalić mity oraz wszelkie złe słowa kierowane w społeczeństwo przyjaciół z Rosji. Czas ten wiele mnie nauczył i pozwolił mi na rozwinięcie wiedzy na temat innych kultur. Zajęcia związane z piłką potwierdziły, że mimo rywalizacji wspólna gra zbliża ludzi. Podziękowania dla centrum Polsko-Rosyjskiego dialogu i porozumienia młodzieży za stworzenie możliwości poszerzania horyzontów.

 

Adam Stajszczak


Moją motywacją do udziału w projekcie była chęć poznania kultury naszych wschodnich braci, oraz odwiedzenie dla wielu niedostępnej Rosji. Projekt „Polsko-Rosyjska Przygoda z Piłką” odmienił moje postrzeganie tego kraju. Poznałem niesamowitych, ambitnych ludzi, zaznałem Rosyjskiej gościnności oraz widziałem rzeczy które wcześniej mogłem oglądać tylko na zdjęciach. Mimo że historia naszych krajów bardzo nas odsunęła od siebie, podczas naszych spotkań i przygód bardzo się zżyliśmy ze sobą. Połączyła nas nie tylko piłka, ale podobieństwa kultury, kuchni oraz językowa. Mimo że rozmawialiśmy ze sobą w różnych językach, komunikacja nie sprawiała nam większych problemów dzięki podobieństwu Rosyjskiego do Polskiego. Jestem ogromnie wdzięczny Centrum Polsko Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia że dała nam możliwość wzięcia udziału w tym projekcie, dzięki takim przedsięwzięciom młodzi ludzie jak my mają możliwość poszerzyć nasze horyzonty. Podziękowania należą się również Koordynatorom projektu – to dzięki ich zaangażowaniu i dobrej woli tak wspaniale spędziliśmy czas.

 

Marta Szweda


O Rosji słyszy się wiele różnorodnych stereotypów, nie zawsze dobrych więc nie jest to szczególnie popularny cel podróży wakacyjnych wśród Polaków. Perspektywa wymiany polsko-rosyjskiej była dla mnie bardzo ekscytująca, choć miałam sporo obaw związanych z nieznajomością języka. Wymiana okazała się jedną z najpiękniejszych przygód w moim życiu. Podczas dwutygodniowej przygody z naszymi rosyjskimi przyjaciółmi bariera językowa praktycznie nie istniała, a różnorodność kulturowa urozmaicała wspólnie spędzany czas. Piłka- czyli motyw przewodni naszej wymiany był spoiwem, który pozwolił zapomnieć o stereotypach i zapewnił nam niesamowite sportowe emocje. Wypełniony po brzegi aktywnie spędzany czas, niestety minął szybko. Wierzę jednak,że te piękne wspomnienia pozostaną w naszych sercach na zawsze.

 

Klaudia Ciężka


Biorąc udział w tym projekcie mój obraz Rosji i ludzi tam mieszkających był oparty wyłącznie na stereotypach.. Jednak te dwa tygodnie spędzone razem zmieniły zupełnie mój punt widzenia. Ludzie, których poznałam okazali się bardzo przyjaźni, otwarci i kreatywni. Otoczyli nas opieką i troską. Mimo różniących nasz obyczajów, kultury i języka dogadywaliśmy i bawiliśmy się świetnie. również motyw przewodni naszej wymiany jakim jest piłka był elementem integracyjnym. Dzięki wspólnej pracy nad nim spędzaliśmy razem mnóstwo czasu, zaprzyjaźniliśmy się, a bariera jaką jest język przestała dla nas istnieć. Czuję się wyróżniona, że mogłam wziąć udział w tym projekcie, poznać tylu wspaniałych ludzi, ich kulturę, tradycje, a nawet spróbować prawdziwych rosyjskich przysmaków.